Lütfen Bekleyiniz...

Sıkça Sorulan Sorular

Aşılamaya getirilen köpekler mutlaka sağlıklı olmalıdır. Herhangi bir şekilde hastalık belirtisi gösteren (ishal, kusma, öksürük, ateş, iştahsızlık, halsizlik v.s.) köpeklere aşı yapılmaz.

Köpeğinizi aşılatmadan önce iç ve dış parazit tedavisi yapılmalı ve üç ayda bir bu tedavi tekrarlanmalıdır.

YAŞI UYGULANACAK AŞI
5. Hafta İç ve Dış Paraziter Tedavi
6. Hafta 1. Karma Aşı
7. Hafta 1. Corona Aşı
8. Hafta 1. Bronchine Aşı
9. Hafta 2. Karma Aşı
10. Hafta 2. Corona Aşı
11. Hafta 2. Bronchine Aşı
12. Hafta Kuduz Aşısı

Not: Yetişkin bir köpeğe yılda bir kez, karma aşı, Bronchine , lyme ve kuduz aşısı yaptırılmalı.
Aşılamaya getirilen kediler mutlaka sağlıklı olmalıdır. Herhangi bir şekilde hastalık belirtisi gösteren (ishal, kusma, öksürük, ateş, iştahsızlık, halsizlik v.s.) kedilere aşı yapılmaz.

Kedinizi aşılatmadan önce iç ve dış parazit tedavisi yapılmalı ve üç ayda bir bu tedaviyi tekrarlanmalıdır.

YAŞI UYGULANACAK AŞI
7. Hafta İç ve Dış Paraziter Tedavi
8. Hafta 1. Karma Aşı
9. Hafta 1. Leukemia Aşısı
10. Hafta 2. İç Parazit Tedavisi
11. Hafta 2. Karma Aşı
12. Hafta 2. Leukemia Aşı
13. Hafta Kuduz Aşısı

Not: Karma aşı, leukemia ve kuduz aşısı yılda bir tekrarlanmalıdır.
Kedi veya köpeğiniz gebe iken aşıya götürülmemeli.
Kedi veya köpeğinize hastayken aşı yapılamaz.
Süt emen yavru kediler sütten kesilmeden aşıya götürülmemeli.
Hayvana en az bir hafta öncesinde kortikosteroid türü ilaçlardan birisi yapılmamış olmalı.
Hastalık geçirmiş hayvanlar nekahat döneminde olmamalı.
Kedi ve köpeklerin tüylerinin az miktarda dökülmesi normaldir. Tüyler günlük düzenli olarak taranırsa normalde dökülecek bu tüyler fırça ile toplanmış olur. Mevsim geçişlerinde (özellikle yaz ve kış mevsimi başlarında)tüy dökülmesinde artışlar olması normaldir. Fakat alınan gıda, vitamin yetersizliği ve deri hastalıkları ile ilgili olarak tüy dökülmesinde artış görülebilir. Bu durumda bir veteriner hekime başvurulup neden araştırılmalı ve nedene yönelik tedavi yapılmalıdır.
Kediler kendilerini temizleye bilen hayvanlardır. Aşırı bir şekilde kirlenmedikçe yıkanmamaları gerekmektedir. Eğer yıkanacaklarsa kendilerine özel kedi şampuanlarıyla yıkanmalı ve yıkanma sıklığı 2-3 ay olmalıdır. Yıkanırken kulaklara su kaçması engellenmelidir. Özellikle yavru kedilerin yıkanması tavsiye edilmez. Kedinizi sık yıkamanız derisindeki doğal savunma bariyerini ortadan kaldıracağı için deri hastalıkları görülme ihtimalini artırır.
Köpeğinizi ayda birden fazla yıkamanız derisindeki doğal savunma bariyerini ortadan kaldıracağı için deri hastalıkları görülme ihtimalini artırır. Köpeğinizi yıkarken kesinlikle insanlar için üretilmiş sabun ve şampuanları kullanmamalısınız. Bunlar köpeğinizin derisindeki yağ dengesinin bozarak deri hastalıklarına açık hale getirir.Köpekler için üretilmiş şampuanları kullanmalısınız.
Yavru kedi ve köpeğinizi aşıları tamamlanmadan dışarıya çıkarmamalısınız. Aşıları tamamlanmadan bulaşıcı hastalıklara karşı yeterli bağışıklığı oluşmayacağı için, özelikle gençlik hastalığı ve parvoviral enterit (kanlı ishal) gibi hastalıklara yakalanma riski artar.